Ciemny Aston Martin w studiu detailingu z logo Feynlab na ścianie, na pierwszym planie butelka Feynlab Hybrid Ceramic Detailer

Lombard, Illinois. Nazwa od Richarda Feynmana.

Feynlab

Cała oferta w LAB28

Feynlab to jedna z tych marek, których produkty wielu ludzi używało, zanim usłyszeli nazwę. Przez lata firma produkowała powłoki ceramiczne dla cudzych marek i dopiero w 2015 roku wyszła spod nich pod własnym szyldem.

W LAB28 stoi cała jej oferta, od mikrofibry za kilkanaście złotych po powłokę samoregenerującą. Poniżej krótko o tym, skąd ta marka się wzięła, i o czterech produktach, od których najczęściej się ją zaczyna.

Zobacz cztery produkty na start

Nazwa nie jest przypadkowa

Marka nosi nazwisko Richarda Feynmana, fizyka i noblisty, który w 1959 roku wygłosił wykład „There's plenty of room at the bottom”. To wystąpienie uznaje się dziś za początek nanotechnologii, a więc i całej kategorii, w której mieszczą się powłoki ceramiczne.

Firmę założyli dwaj ludzie z tego samego świata. John Suerth, chemik, jest według producenta pierwszą osobą, która ponad dwadzieścia lat temu użyła określenia „ceramic coating” w odniesieniu do ochrony lakieru samochodowego. Philip Coetzee, dziś prezes, skończył nanotechnologię na Uniwersytecie Oksfordzkim i zajmował się naukowo nanopowłokami oraz redukcją tarcia.

Zanim marka pojawiła się na półkach, przez lata pracowała za kulisami: produkowała powłoki dla innych firm, które sprzedawały je pod swoimi nazwami. Wyjście spod cudzych etykiet nastąpiło w 2015 roku. Dziś Feynlab prowadzi u siebie cały proces, od badań i receptury przez produkcję i butelkowanie po kontrolę jakości, i jest obecny w ponad 25 krajach.

LAB28 jest wyłącznym dystrybutorem Feynlab w Polsce. Cała oferta marki jest tu dostępna z polskimi opisami, bez sprowadzania na własną rękę ze Stanów.

Aluminiowe butelki powłok ceramicznych Feynlab ustawione razem na ciemnym stole
Powłoki Feynlab butelkowane są w tej samej fabryce, w której powstaje receptura.

Co producent mówi o swojej chemii

Większość powłok ceramicznych na rynku opiera się na dwutlenku krzemu. Feynlab podaje, że jego formuła jest trójskładnikowa: obok dwutlenku krzemu pracują w niej azotek krzemu i węglik krzemu. Z tego ma wynikać większa grubość warstwy oraz odporność chemiczna, termiczna i na promieniowanie UV.

Osobną gałęzią jest samoregeneracja. Producent opisuje ją jako polimer z pamięcią kształtu: po podgrzaniu łańcuchy ceramiczne wprawiają się w drgania i powłoka samoczynnie się poziomuje, po czym po ostygnięciu wraca do twardej postaci. Progiem aktywacji jest około 60 stopni Celsjusza, czyli w praktyce mocne słońce albo ciepła woda. Mechanizm dotyczy mikrodefektów i lekkich swirli, nie uszkodzeń sięgających lakieru. Powłok samoregenerujących nie ma w sprzedaży detalicznej i na tej stronie ich nie znajdziesz. Piszemy o nich, bo to one zbudowały reputację marki.

To są deklaracje producenta, nie wyniki naszych testów. Podajemy je, bo tłumaczą różnice cen wewnątrz oferty, ale nie zastępują karty technicznej konkretnego produktu.

Cztery produkty, od których zaczyna większość

Nie są to cztery warianty tego samego. To cztery kolejne etapy jednej roboty: poprawa lakieru, zabezpieczenie go, utrzymanie efektu po każdym myciu i to samo dla opon.

Krok 1. Poprawa lakieru

A50 Heavy Cut Compound

109,90 zł

Mocna pasta polerska ze ścierniwem z ceramicznego tlenku glinu, do głębokich rys i śladów szlifowania. Bez silikonów, wosków i wypełniaczy, więc niczego nie maskuje. Pod powłoki samoregenerujące producent wymaga korekty właśnie pastami Feynlab.

Zobacz produkt

Krok 2. Powłoka

The Original Ceramic Coating

299,90 zł

Najprostsza w aplikacji powłoka w portfolio marki, w wersji z aplikatorami w pudełku. Rok gwarancji na warstwę, warstwy można nakładać jedna na drugą co 1 do 3 godzin. Wchodzi na lakier, czarne plastiki, chrom, reflektory i lakierowane felgi.

Zobacz produkt

Krok 3. Utrzymanie

Hybrid Ceramic Detailer

74,90 zł

Trzy rzeczy w jednej butelce: spray do utrzymania powłoki, wsparcie osuszania i sealant. Po każdym myciu odświeża hydrofobowość. Chroni też świeżą powłokę przed zaciekami, gdy auto musi wyjechać przed upływem doby.

Zobacz produkt

Krok 4. Opony

Black Velvet Tire Sealant

109,90 zł

Sealant, a nie dressing: zamiast zostawiać olej na powierzchni, wiąże się z gumą i według producenta trzyma do sześciu miesięcy. Formuła nie pryska z opony na lakier podczas jazdy. Wyłącznie na czarną gumę opon.

Zobacz produkt
Butelka Feynlab Hybrid Ceramic Detailer i złożona mikrofibra stojące na masce białego samochodu
Utrzymanie powłoki to jedna butelka i jeden ruch po każdym myciu.

Jeśli nie znasz marki, nie zaczynaj od powłoki

Powłoka to najdroższa i najmniej wybaczająca pozycja w tej ofercie. Kładzie się ją raz, na wiele miesięcy, i jeżeli coś pójdzie nie tak, poprawka oznacza polerowanie. Dlatego tańszym wejściem w markę są zestawy, w których dostajesz kilka preparatów w małych pojemnościach i sprawdzasz je na własnym aucie.

  1. 1 Feynlab Discovery (219,90 zł) albo Feynlab Discovery Plus (389,90 zł). Poznajesz chemię marki bez kupowania dużych butelek.
  2. 2 Ceramic Start (449,90 zł). Komplet do położenia pierwszej powłoki: powłoka The Original Ceramic, odtłuszczacz Panel Prep i szampon Pure Wash w jednym pudełku.
  3. 3 Dopiero potem pojedyncza powłoka dobrana pod stan lakieru i pod to, jak długo ma wytrzymać.

Niezależnie od wybranej ścieżki lakier trzeba przygotować: umyć, zdekontaminować glinką, w razie potrzeby poprawić i odtłuścić preparatem Panel Prep. Powłoka położona na brudnym lakierze zamyka brud pod sobą.

Detailer w czarnych rękawicach poleruje maszynowo niebieski lakier maski samochodu
Korekta lakieru poprzedza powłokę. Po położeniu powłoki poprawiać już nie ma czego.

Co jeszcze stoi na półce

Pełna lista z filtrami i cenami jest niżej na tej stronie. Tu skrót, żeby wiedzieć, czego w ogóle szukać.

Powłoki

  • Na lakier: The Original Ceramic Coating w dwóch opakowaniach oraz Ceramic by Paul Dalton
  • Na szyby: Window Coating
  • Na felgi i zaciski: Ceramic Wheel and Caliper
  • Warstwa odnawiająca istniejącą powłokę: Overcoat V3

Przygotowanie i korekta

  • Pasty: A50 Heavy Cut, A500 Medium Cut, A1000 Fine Finishing
  • Dekontaminacja: Prime, gąbka Rubberized Clay
  • Odtłuszczenie przed powłoką: Panel Prep
  • Maszyny polerskie Feynmach V3: mini, 15 HP, 21 HP, rotacyjna

Mycie i utrzymanie

  • Szampon Pure Wash, mycie bezwodne Pure Rinseless V3
  • Hybrid Ceramic Detailer po każdym myciu
  • All Purpose Cleaner do trudniejszych zabrudzeń
  • Wnętrze i szyby: Interior Cleaner, Glass Cleaner, Window Polish
  • Plastiki i opony: Plastic Black Ultra, Black Velvet
  • Mikrofibry Korean Microfiber, ręczniki do osuszania, aplikatory
Dłoń w czarnej rękawicy nakłada preparat aplikatorem na bok czarnej opony przy ciemnej feldze
Black Velvet nakłada się aplikatorem, przy pierwszym razie w dwóch warstwach.

Najczęstsze pytania

Czy powłokę Feynlab można położyć samodzielnie?

Tak, i to jest cała idea linii DIY. The Original Ceramic Coating jest najprostsza w aplikacji w całym portfolio marki, Ceramic by Paul Dalton stoi półkę wyżej. Potrzebujesz temperatury od 10 do 30 stopni Celsjusza, miejsca bez kurzu i z wentylacją, rękawic i maski oraz przygotowanego lakieru: mycie, dekontaminacja glinką, odtłuszczenie preparatem Panel Prep. Cała robota polega na nakładaniu panel po panelu i ścieraniu w odpowiednim momencie, nie na sile ani na sprzęcie.

Nie znam marki. Od czego zacząć, żeby nie wydać od razu kilkuset złotych?

Od zestawu Discovery. Dostajesz kilka preparatów w małych pojemnościach i sprawdzasz, jak marka pracuje na Twoim aucie, zanim kupisz butelkę za kilkaset złotych. Kolejny krok to Ceramic Start, czyli komplet do położenia pierwszej powłoki: sama powłoka, odtłuszczacz i szampon w jednym pudełku.

Czym chemia Feynlab różni się od innych powłok ceramicznych?

Producent podaje, że jego powłoki nie opierają się na samym SiO2, tylko na trójskładnikowej formule: dwutlenek krzemu, azotek krzemu i węglik krzemu. Z tego ma wynikać większa grubość warstwy i odporność chemiczna. Firma deklaruje też, że wszystkie receptury są jej własne, nigdy odtwarzane z cudzych produktów.

Czy któraś z powłok w sklepie naprawia rysy sama z siebie?

Nie. Samoregeneracja to najwyższa półka technologii Feynlab i te powłoki nie są w sprzedaży detalicznej. Powłoki, które znajdziesz w sklepie, chronią lakier, ale go nie regenerują: The Original Ceramic Coating samoregeneracji nie ma i karta techniczna nie wspomina o niej ani razu. Jeśli zależy Ci właśnie na tej właściwości, napisz do nas przed zakupem, zamiast kupować powłokę, która tego nie robi.

Ile trzeba czekać po położeniu powłoki?

Doba bez kontaktu z wodą i siedem dni bez chemii i myjni. To czas, w którym powłoka dochodzi do pełnej twardości. Jeśli auto musi wyjechać wcześniej, a pogoda jest mokra, producent przewidział na to Hybrid Ceramic Detailer nakładany od 2 do 4 godzin po aplikacji, jako ochronę przed zaciekami.

Jak długo produkty zachowują przydatność?

Powłoki nieotwarte mają dwa lata, otwarte od trzech do czterech miesięcy w pomieszczeniu z klimatyzacją. To nie jest ostrzeżenie na wyrost: powłoka reaguje z wilgocią z powietrza. Pasty polerskie i preparaty maintenance są znacznie mniej wrażliwe, nieotwarte trzymają dwa lata.

Czym myć auto, na którym leży powłoka?

Szamponem Pure Wash albo bezwodnie preparatem Pure Rinseless V3, a po każdym myciu Hybrid Ceramic Detailer jako wsparcie osuszania i odświeżenie hydrofobowości. Jedna pułapka warta zapamiętania: jeśli zabezpieczyłeś opony preparatem Black Velvet, nie myj ich już Tire and Wheel Cleanerem, bo zdejmie warstwę, którą właśnie nałożyłeś.

Czy do korekty lakieru pod powłokę muszę użyć past Feynlab?

Pod powłoki dostępne w sklepie to nie jest wymóg. Warto jednak wiedzieć, że pasty Feynlab nie zawierają silikonów, wosków ani wypełniaczy, więc nie maskują defektów. Po położeniu powłoki tego, co pasta zamaskowała, i tak już nie poprawisz bez zdejmowania warstwy.

Zdjęcia na tej stronie pochodzą z materiałów prasowych producenta i przedstawiają produkty Feynlab. Zdjęcia w kaflach produktowych i na liście niżej pochodzą z kart tych produktów w naszym sklepie.

Przejdź do listy wyników

Aktywne filtry:

Pozycje: 36
Siatka kolumn
Siatka kolumn

Filtr

Aktywne filtry:

  • Bestseller

    Feynlab® 300 Microfiber

    Feynlab® 300 Microfiber

    12,00 zł
  • Feynlab® Glass Cleaning Towel Korean Microfiber

    Feynlab® Glass Cleaning Towel Korean Microfiber

    24,90 zł
  • Wybór LAB28

    Feynlab® Hybrid Ceramic Detailer

    Feynlab® Hybrid Ceramic Detailer

    74,90 zł
    29,96 zł / 100 ml
  • Feynlab® Pure Wash

    Feynlab® Pure Wash

    59,90 zł
    23,96 zł / 100 ml
  • Feynlab® Super Plush 540 Korean Microfiber

    Feynlab® Super Plush 540 Korean Microfiber

    22,00 zł
  • Bestseller

    Feynlab® A50 One-Step Heavy Cut Compound

    Feynlab® A50 One-Step Heavy Cut Compound

    109,90 zł
    43,96 zł / 100 ml
  • Wybór LAB28

    Feynlab® The Original Ceramic Coating - Push to start box

    Feynlab® The Original Ceramic Coating - Push to start box

    299,90 zł
    749,75 zł / 100 ml
  • Feynlab® 20-Inch Detailing Wheel Covers (Set of 4)

    Feynlab® 20-Inch Detailing Wheel Covers (Set of 4)

    219,90 zł
  • Feynlab® Foam Applicator Block (2-Pack)

    Feynlab® Foam Applicator Block (2-Pack)

    29,90 zł
  • Feynlab® Microsuedes 4" X 4"

    Feynlab® Microsuedes 4" X 4"

    69,90 zł
  • Feynlab® Plush 370 Korean Microfiber

    Feynlab® Plush 370 Korean Microfiber

    16,00 zł
  • Feynlab® Twisted Logic Korean Microfiber Drying Towel - Small

    Feynlab® Twisted Logic Korean Microfiber Drying Towel - Small

    89,90 zł
  • Feynmach V3 Rotary

    Feynmach V3 Rotary

    1.799,90 zł
  • Feynmach V3 12 HP DA Mini

    Feynmach V3 12 HP DA Mini

    1.399,90 zł
  • Feynmach V3 DA Polisher - 21HP

    Feynmach V3 DA Polisher - 21HP

    1.999,90 zł
  • Feynmach V3 DA Polisher - 15HP

    Feynmach V3 DA Polisher - 15HP

    1.799,90 zł
  • Feynlab® A500 Medium Cut Polish

    Feynlab® A500 Medium Cut Polish

    89,90 zł
    35,96 zł / 100 ml
  • Feynlab® Glass Cleaner

    Feynlab® Glass Cleaner

    99,90 zł
    19,60 zł / 100 ml
  • Feynlab® Rubberized Clay Sponge

    Feynlab® Rubberized Clay Sponge

    69,90 zł
  • Feynlab® Car Care Maintenance Kit

    Feynlab® Car Care Maintenance Kit

    499,90 zł
  • Feynlab® Twisted Logic Korean Microfiber Drying Towel V2 Large

    Feynlab® Twisted Logic Korean Microfiber Drying Towel V2 Large

    149,90 zł
  • Feynlab® Prime - 250ml

    Feynlab® Prime - 250ml

    229,90 zł
    91,96 zł / 100 ml
  • Feynlab® A1000 Fine Finishing Polish

    Feynlab® A1000 Fine Finishing Polish

    89,90 zł
    35,96 zł / 100 ml
  • Feynlab® Window Polish 250ml

    Feynlab® Window Polish 250ml

    89,90 zł
    35,96 zł / 100 ml